Maijs
VISS MAN IR ATĻAUTS, BET NE VISS MAN DER, VISS MAN IR ĻAUTS,
BET NEKAM PĀR MANI NEBŪS VARAS.
1Kor 6:12

Ārlavas mācītājmuižas „Ķesteru” nams

Ārlavas ev. lut. draudzes mācītājmuižas nams „Ķesteri” atrodas Ārlavas pagasta Popervāles, Tiņģeres, Īves, Ārlavas, Sasmakas muižu tīkla krustpunktā.

Pirms 2. pasaules kara tā saukta par „Ērģelnieku” mājām, vienīgā no ēkām, kas mācītājmuižas kompleksā atradās atstatus un tuvāk baznīcai 250 m un saglabājusies līdz mūsdienām. Vēsturiski izmantota kā dienesta dzīvojamā ēka baznīcas ērģelniekiem, ķesteriem (pērminderiem) un citiem algotiem draudzes darbiniekiem.

Šajā ēkā ir dzimis Talsu apriņķa ievērojamais skolotājs un publicists K. Kārkluvalks (1894-1916). Šeit dzimis un audzis mūzikas darbinieks, koru vadītājs M. Ansabergs (1901 – 1941).

„Ķesteri” ir vienstāvu ēka ar divslīpju noapaļoto jumtu, plašiem bēniņiem, četrrūšu logiem. Celta no sarkanajiem ķieģeļiem un apmesta 19.gs raksturīgu apmetumu, tādu pašu kā 150m attālumā esošajai diženajai lielākajai lauku baznīcai Latvijā. „Ķesteru” nams savu pirmatnīgo senatnīgumu, kā atzīst J.Zilgalvis savā grāmatā „Mācītājmuižas Latvijā” ( Elpa, 2002), nav zaudējusi vēl šodien. 

Baznīca un Ķesteru māja ir vienīgās dominantes Ārlavas baznīcas apkārtnē, kas veido vienotu kultūrvēsturisku ainavu un mudina uz vēlmi uzkavēties ilgāk, doties neilgās pastaigās pa lauku ceļiem, vērot šo abu ēku veidoto ainavu no dažādiem attālumiem un baudīt mijiedarbi ar dabas doto lauku mieru un skaistumu.

Ķesteru ēkā līdz 2003.gada ziemai dzīvoja nelegālie īrnieki, kuri šobrīd ēku ir atstājuši. 2003.gadā draudze ir pārņēmusi tās apsaimniekošanu, veikusi tīrīšanu, ainavas sakopšanu.

2004.gadā draudze nolēma pasūtīt SIA „Smilšu pilis” tehniskā būvprojekta izstrādi ēkas pārveidošanai par multifunkcionālu centru, kurā būtu apvienotas gan augstas klases dzīvojamās istabas tūristiem, gan semināru telpa, administratīvais centrs un atpūtas telpas. Izstrādātais būvprojekts ir saskaņots Rojas apvienotajā būvvaldē.

Taču, lai līdz tam nonāktu, 2005.gadā tika veikta „Ķesteru” ēkas rekonstrukcijas 1.kārta – ēkas jumta remonts. Jumta kārniņu segums bija caurs, latojums sapuvis, tādēļ jumts draudēja rudens vējos iebrukt. Projekta gaitā tika veikta 336.00 m2 jumta seguma nomaiņa, saskaņā ar izstrādāto būvprojektu.

 

Mazais svētbrīdis

Mozus tiem sacīja: "Ņemiet šos vārdus, ko es jums šodien pavēlēju, pie sirds, jo tā jums nav nekāda nieka lieta, bet gan jūsu dzīvība.
5Moz 32:46,47

Gars dara dzīvu, miesa nelīdz nenieka. Vārdi, ko es jums runāju, ir Gars un dzīvība.
Jņ 6:63

Sak 6:1–19
1Jņ 5:1–12
Mt 11:16–24

Pierakstīties jaunumiem

Lūdzu pierakstieties jaunumiem, ja vēlaties e-pastā regulāri saņemt draudzes aktualitātes

INFORMĀCIJAS LAPIŅA

Ārlavas ev.lut. draudze © 2020. Visas tiesības paturētas. Dizains: Provincentrs; Programmatūra: GlobalPRO »